Windows’ta Sembolik Link Oluşturma

Sembolik Link

Linux, Unix ve türevleri ile ilgilenenler bilirler, bir dizini ya da dosyayı başka bir yerdeymiş gibi göstermek için kullanabildiğimiz “sembolik link” gibi güzide bir özelliği var. Bu özellik sayesinde kurduğumuz kütüphaneleri ortak bir yerde bırakıp uygulamalarımızın kullanmasını, ev dizinimizde hazırladığımız sayfaların web sunucusu üzerinde görüntülenmesini vb. sağlayabiliyoruz. Hazırladığımız uygulamalar bu sayede bir dosya/dizinin her zaman belirttiğimiz yerde olduğundan emin olarak çalışabiliyor. Tabi, bu durum Windows ortamında uygulama geliştirip bu uygulamayı Linux ortamda çalıştıran geliştiriciler için biraz sıkıntı olabiliyor. Çünkü, ilk bakışta Windows üzerinde böyle bir özellik bulunamıyor – tabi iyi aranmaz ise.

NTFS dosya sisteminin içinde, sembolik link özelliği mevcut. Çoğu kimsenin bilmediği bu özellik, “mklink” komutu ile kullanılıyor. Bir dosyaya hızlı bir şekilde sembolik link oluşturmak için şu komutu kullanabilirsiniz:

$>mklink <link_adı> <hedef_dosya>

Bu komutta, hiç parametre belirtmezseniz, bulunduğunuz dizin içinde <link_adı> ile belirttiğiniz ad ile, <hedef_dosya> ile belirtilen dosyayı gösteren bir link oluşturulacaktır. Bu linki bir dizine vermek için ise /d parametresini kullanmak gerekir:

$>mklink /d <link_adi> <hedef_dizin>

Şimdi, örnek olarak C:\amele dizini altında D:\yazilim dizinine ve bu dizin altındaki yzlm.txt dosyasına link oluşturalım.

$>mklink /d yaz D:\yazilim
$>mklink yzlm D:\yazilim\yzlm.txt

Bu komutlardan sonra, bulunduğumuz dizinde dir komutunu çalıştırırsak, aşağıdaki çıktıyı elde ederiz:

C:\amele>dir
Directory of C:\amele
01.01.1970 00:00 <DIR> .
01.01.1970 00:00 <DIR> ..
01.01.1970 00:00 <SYMLINKD> yaz [D:\yazilim]
01.01.1970 00:00 <SYMLINK> yzlm [D:\yazilim\yzlm.txt]

Gördüğünüz gibi, bu oluşturduğumuz linkler dosya veya dizin olarak değil, SYMLINK ve SYMLINKD olarak görünüyorlar. Silmek için normal dosya ve dizin silme komutlarını (del, rmdir) kullanabilirsiniz.

Unutmayın, buradaki komutların, benim gördüğüm kadarı ile Windows Explorer arayüzünde bir karşılığı yok, o yüzden komut satırından yapma mecburiyetindeyiz.

İyi linklemeler.

Kaynaklar:
[1] http://en.wikipedia.org/wiki/NTFS_symbolic_link
[2] http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc753194(WS.10).aspx
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: