Ankara JUG, Ocak 2013 ve Sonrası

Ameleler,

Her ay yazdığım gibi, bu ay da Ankara JUG etkinliğinden sonra etkinlik ile ilgili gayrı resmi yazımı yazayım dedim. Biraz geciktim, çünkü kafamda tam tasarlayamadım yazacaklarımı.

Ocak 2013 etkinliğinin konusu HTML 5 idi. Murat Can Alpay’ın yaptığı sunum ile HTML 5 teknolojilerinin içine daldık. Kendi açımdan HTML 5, her zaman orada bir yerde duran, var olduğunu bildiğim fakat hiç kullanmadığım bir teknoloji. Hangi derde çare olduğunu, nerelerde seçilmesi gerektiğini biliyorum ama bir canvas tag’i açmışlığım yoktur açıkçası. Ankara JUG sayesinde HTML 5’in tarihçesinden detaylarına kadar girdik. Arada, sorulan soruyu yanıtlayarak 3 aydır gözümü diktiğim Oracle Academy mug’ını da kazandım 🙂 İşin ironik kısmı, hiç sevmememe rağmen Microsoft sayesinde bu mug’ı kazanmış olmam..

HTML5

Asıl anlatacağım, etkinlik ve sunum değil, etkinlik sonrası buluşma, ve aslında Ankara JUG’un kendisi. Ankara JUG kurucuları ve benim gibi bir kaç daha katılımcı ile, güzel bir ortamda muhabbet ettik. “Optimus Prime” sağolsun, ilk içkilerimizi ısmarladı. Ankara JUG’un kuruluş hikayesini, motivasyonunu ve hedeflerini birinci ağızlardan öğrenme şansı buldum. Bu şekilde başlayan organizasyonların en büyük eksikliği tanınma ve bilinirlik. Sosyal medya üzerinden elimden geldiğince desteklemeye çalışıyorum. Aynı şekilde, diğer katılanların da desteklemesi gerektiğini düşünüyorum, yapılacak şey de aslında çok basit. Ankara JUG etkinliğine katıldığınızı bir şekilde sosyal medya üzerinden paylaşın yeterli. Takipçilerinizin, arkadaşlarınızın arasında Ankara JUG adı bilinmeye başladıktan sonra, yapılanları merak edenler olacak, bu da etkinliğe olan ilgiyi artıracaktır. Ben elimden geldiğince gönüllü çığırtkanlık yapıyorum, Twitter üzerinden, bu blogdan birşeyler karalamaya çalışıyorum.

Peki neden bu organizasyona ilgiyi artırmaya çalışıyoruz? Büyük JUG’lar, çok katılımcılı, bir kaç gün süren etkinlikler gerçekleştirebiliyorlar. Bu, hem biraz maddi kaynağın artıyor olması (sponsorlar vs.) hem de katılımcıların kalitesinin ve çeşitliliğinin artması sebebiyle ilgi alanlarının artmasından kaynaklanıyor. Bir başka sebep de, JUG’ların, bazı JSR (Java Specification Request) üretimine giriyor ve bunları Java sürümlerine ekleyebiliyor olmaları. Yıllardır kullandığımız platforma destek olabilme fikri bile heyecan verici.

Şubat etkinliği için http://ankarajug.blogspot.com adresini takip edin. Bu organizasyonu beraber büyütelim, Ankara JUG olarak bir adımız olsun.

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: