Ankara JUG – Şubat Etkinliği Ardından

Ameleler,

Yine geç kalmış bir Ankara JUG yazısı daha. 28 Şubat’ta yapılan Ankara JUG toplantısı sonrasında, hemen o haftasonu yazmaya niyetlendim, ama etkinliğin üzerinden 10 küsur gün geçmeden yazı yazamama gibi bir durum oluştu bende.

Neyse, konumuza gelelim.

Bildiğiniz gibi, Kasım 2012’den beri, Ankara JUG düzenli aylık etkinlikler yapıyor. Şubat 2013 etkinliği de, öncekiler gibi bir Perşembe günü, Bilkent Cyberpark’da yapıldı. Konuşmacı Mert Çalışkan, bizlere yazılım testi ile ilgili çok güzel, biraz da yoğunlaştırılmış bir sunum yaptı. Akşam iş çıkışı biraz dikkat toplamakta zorlansak da aradan birşeyler kapabildik.

Test konusunda, Türkiye’deki yazılım şirketlerininin çok eksikliği olduğunu düşünüyorum. Belirli kurumsal ve özellikle çok yüksek bütçeli projeler dışında, otomatikleştirilmiş test süreçleri yazılım geliştirme süreçlerine çok fazla entegre edilmiyor. Genelde, projeler “deadline” adı verilen o belirli gün ve haftalara yetiştirlmeye çalışıldığı için, çıkacak yeni bir özellik eklemeyen kodlardan olan birim testler için hiç vakit ayrılmıyor, ayrıldıysa bile ilk taciz edilen zaman birim test zamanı oluyor. Halbuki, sunumda Mert Çalışkan’ın belirttiği gibi, kodumuzu denemek için gerekli gereksiz yerlere “System.out.print()” yazmak yerine o kodu test eden bir birim test yazsak, kendimizi bir sonraki denemeye de hazırlamış ve zaman kazanmış oluruz. Tabi bu biraz da alışkanlıktan kaynaklanıyor, birim test yazarak ürün geliştirmeye alışmamış bünyelerde test yazmak biraz gaz yapabiliyor.

Birim test dışında entegrasyon testleri de sunumun konusuydu. Çok fazla detaya girmeyeceğim, etkinlikteki sunuma buradan ulaşabilirsiniz.

Mart etkinliği de duyuruldu, bekleriz.

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: