Samsung Galaxy S2’ye CyanogenMod Yükleme

Ameleler,

Galaxy S2, Samsung’un bir zamanların amiral gemisi telefonuydu. S3, S4, Note, Note 2 çıktıktan sonra, Samsung’un gözünden düşse de, piyasanın gözünden düşmedi. Samsung, Android güncellemelerini mümkün olduğunca geciktirmeye, verdiği -gayriresmi- sözleri aksatmaya başladı. Özellikle, çok beklenen Jelly Bean güncellemesi, bir çok Galaxy S2 kullanıcısını sinirlendirdi.

Ben de kızdım bu gecikmeye. Telefonu alalı 2 sene olduğu ve garanti süresi de artık dolduğu için, güncellemeyi kendim yapmaya karar verdim. Samsung’un diğer ülkeler için çıkardığı Jelly Bean ROM’larından ziyade, uzun zamandır gözüme kestirdiğim, içinde Samsung’un garip garip reklam servisleri ve saçma uygulamaları olmayan CyanogenMod’u yükleyim dedim. www.cyanogenmod.org adresinden gerekli bilgileri aldım ve toparladım. Türkçe kaynak olması açısından sizlerle burada paylaşıyorum.

UYARI! Burada anlatacağım yöntem ve linklerini vereceğim yazılımlar, telefonunuzun kullanılmaz hale gelmesine sebep olabilir. Bu işlemleri yapacaksanız, ne yaptığınızı bilerek ve bu riskleri göze alarak yapınız. Yazılım Amelesi ve bu blog sitesi olarak, telefonunuza gelecek zararlardan sorumlu olmayacağımı beyan ederim.

UYARI! Yapacağımız işlemde, telefona, PC tabiri ile format atmış olacağız. Bu demektir ki, telefondaki bilgilerimiz silinecektir. O yüzden, işleme başlamadan önce telefonunuzdaki önemli bilgilerin yedeklerini mutlaka alın. Fakat, telefonda artık Samsung ROM olmayacağı için, Kies ile alınacak yedekleri telefona geri yükleyemeyeceksiniz.

Burada, CyanogenMod kurulumunu üç adımda aktaracağım. İlk adımda, önyükleyiciyi (ClockWork Mod), ikinci adımda ROM’u (CyanogenMod), üçüncü adımda da Google uygulamalarını yükleyeceğiz. İlk iki adımı tamamlayana kadar telefonunuz kullanım dışı kalacaktır, önemli işleriniz varsa hattınızı yedek bir telefona taşıyarak işlemlerinizi yapabilrsiniz. Üçüncü adım opsiyoneldir, eğer telefonunuzda Google Uygulamaları (Google Play, GMail, Google Maps, vs.) olmasını istemiyorsanız, üçüncü adımı es geçebilirsiniz.

Kurulumu yapabilmemiz için, bilgisayarımıza birkaç dosya ve uygulama indirmemiz gerekiyor. Önce, telefonumuzun önyükleyicisini değiştirmek için ClockWork Mod, sonra da telefonumuza ROM yükleyebilmek için Heimdall uygulamalarını indirin. Windows kullanıcılarının, Heimdall için, Microsoft Visual C++ kütüphanelerini de  yüklemeleri gerekecektir. Eğer bilgisayarınızda yüklü değilse, aşağıdaki linkten onu da indirebilirsiniz.

Galaxy S2 için stabil (stable) CyanogenMod sürümü olmadığı için, gecelik derlemelerden (nightly build) birini telefonumuza yükleyeceğiz. Bunun için aşağıdaki adresi ziyaret ederek, en son sürümü indirmeniz gerekiyor. Aynı zamanda, ROM yüklemesini telefon üzerinden doğrudan yapacağımız için, Android SDK’yı da bilgisayarınıza indirmiş olmanız gerekiyor.

Bu uygulamaları indirdikten sonra, Windows kullanıcılarının, Microsoft Visual C++ kütüphanesini yükledikten sonra bilgisayarı yeniden başlatması gerekiyor. Evet, yıl 2013, hala bir uygulama yükledikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

Bu uygulamaları ve dosyaları indirdikten sonra Heimdall uygulamasını bir dizine açın. Benim tavsiyem, indirdiğiniz dosyaları ve uygulamaları tek bir dizin altına açın, sonra neyin nerde olduğunu kaybetmeyelim.

İşlemimize başlıyoruz. Bunun için, telefonunuzu kapatın. Telefonunuzun ses kısma + anasayfa (home) + güç düğmelerine basarak, indirme modunda (download mod) açın. Telefonunuzun ekranında, uslu durmanız gerektiği ile ilgili bir uyarı çıkacaktır. Kabul edin. Şimdi, telefonunuzun USB kablosunu telefonunuza ve bilgisayarınıza takabilirsiniz.

1- Önyükleyici Kurulumu

İşlemimizin ilk adımı, telefonumuzun önyükleyicisini yüklemek. Bunun için, indirdiğimiz Heimdall uygulamasının olduğun dizine gidiyoruz. Öncelikle telefonumuza özel sürücüleri yükleyeceğiz. Bunun için, Heimdall dizini altında, Drivers dizinine gidiyoruz ve zadig.exe uygulamasını başlatıyoruz.

 1. Menüden Options -> List All Devices seçeneğini seçiyoruz.
 2. Device Name alanından Samsung USB Composite Device veya Gadget Serial seçeneğini (hangisi varsa) seçiyoruz.
 3. Replace Driver düğmesine tıklıyoruz.
  1. Windows 7 kullanıcılarının karşısına, “İmzasız Sürücü” uyarısı çıkabilir. Yükleme seçeneğini seçerek yüklüyoruz.
  2. Windows 8 kullanıcılarının, imzasız sürücü yükleme özelliğini açmaları gerekiyor.
 4. Daha önce indirdiğimiz ClockWork Mod dosyasını, Heimdall/Release dizini altına kopyalayın. Bu, işlemi daha kolay yapmanızı sağlayacaktır.
 5. Heimdall/Release dizininde bir komut satırı (command line / terminal) açın. Açılan komut satırında, aşağıdaki komutu çalıştırın:

$> heimdall flash --kernel zImage --no-reboot

İPUCU! Windows’da, bulunduğunuz dizinde bir komut satırı açmak için, dizinde boş bir yere Shift + Sağ Tık ile açılan menüyü kullanabilirsiniz.

Komutu çalıştırdıktan sonra, telefonunuzun ekranında mavi bir bar çıkacaktır. Buradan yüklemenin durumunu takip edebilrsiniz. Bu yükleme işlemi çok uzun sürmeyecektir. Yükleme bittikten sonra, telefonu elle yeniden başlatmanız gerekiyor. Bunun için, normal başlatma değil, Ses Açma + Anasayfa + Güç düğmelerine basarak kurtarma modunda (recovery mode) telefonunuzu açın. Telefonunuz açıldığı zaman, ClockWork Mod’un yüklendiğini göreceksiniz.

2 – ROM Kurulumu

ROM kurulumu için, bir önceki adımda yüklediğimiz önyükleyiciyi kullanmamız gerekecek. Bunun için, öncelikle indirdiğimiz ROM’u telefona kopyalamamız lazım. Android SDK içinde gelen adb komutunu kullanarak bu işlemi gerçekleştireceğiz. İndirdiğimiz ROM dosyasının olduğu dizinde bir komut satırı açarak, aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

$> /%ANDROID_SDK%/platform_tools/adb push ROM_DOSYASI.zip /sdcard/

Bu komutta, adb uygulamasını, bulunduğu dizinden çalıştırdık ve indirdiğimiz ROM dosyasını, telefonumuzdaki SD karta kopyaladık. Bu işlemi yapmadan önce, telefonunuzdaki SD kartta yeterli alan olduğundan emin olun.

İPUCU! Bu adımda, ihtiyacımız olan tek şey, SD kart üzerinde CyanogenMod ROM dosyasının bulunması. Bunu, Android SDK + adb ile yapmak istemeyenler, hiçbir işleme başlamadan önce, indirdiği zip dosyasını, dosya yöneticisi aracılığı ile telefonuna kopyalayabilir, ya da SD kartı bilgisayara takarak doğrudan kopyalama yapabilir.

Telefonunuzu, şimdi yeniden başlatabilirisiniz. Bunun için, yukarıda kullandığımız kombinasyonun aynısını, yani Ses Açma + Anasayfa + Güç tuşlarını kullanacağız. Bu şekilde girdiğimiz kurtarma modunda, ses açma/kısma tuşları menüde hareket etmemizi, güç tuşu da menü seçme işlemini gerçekleştiriyor.

 1. Ses tuşlarını kullanarak, menüden “wipe data/factory reset” seçeneğine gelin ve güç tuşu ile seçimi yapın.
 2. İşlem tamamlandıktan sonra, “install zip from sdcard” seçeneğini seçin.
 3. “choose zip from sdcard” seçeneğini seçin, burada SD kart üzerine kopyaladığımız ROM dosyasını seçeceksiniz.
 4. Yükleme işlemi başlayacaktır. Telefon ekranından yükleme durumunu takip edebilirsiniz.

Yükleme işlemi bittikten sonra, ClockWork Mod menüsünden ana ekrana gelerek “Reboot System Now” seçeneği ile telefonu yeniden başlatabilirsiniz.

CyanogenMod telefonunuza yüklenmiştir. Ekranda, aşağıdaki gibi bir yükleyici animasyonu göreceksiniz.

CyanogenMod 10

3 – Google Uygulamalarının Yüklenmesi

CyanogenMod yüklediğiniz telefonunuzu açtığınızda, Android’in en yalın hali sizi karşılayacaktır. Bir kaç basit uygulama, temel telefon uygulamaları dışında karşınıza pek bir şey çıkmayacak, açılırken size Google hesabını sormayacaktır. Google Play de olmadığı için, uygulama yükleme şansınız olmayacak. GMail, Google Maps, Google+ gibi alışkın olduğunuz Google uygulamalarını yüklemek istiyorsanız, aşağıda verdiğim adresten, yüklediğiniz CyanogenMod sürümüne uygun Google uygulama paketini indirebilirsiniz.

 • Google Uygulamaları – indir

İndirdiğiniz zip dosyasını, 2. başlıktaki ROM kopyalama komutu ile, veya telefonunuzu bilgisayara bağladığınızda dosya yöneticisi ile, yine telefonunuzun SD kart bölümüne kopyalayın. Telefonunuzu, yine 2. başlıkta yaptığımız gibi Ses Açma + Anasayfa + Güç düğmeleri ile yeniden başlatın. 2. başlıktaki 4 maddelik ROM yükleme talimatları, Google uygulamalarını yüklemek için de geçerlidir, sadece bu sefer 1. maddedeki “factory reset” işlemini yapmanıza gerek yok. Diğer üç maddeyi uygulayarak, SD kart üzerindeki Google Uygulamaları zip dosyasını seçerek, alıştığınız Google Uygulamalarını telefonunuza yükleyebilirsiniz. Telefonunuzu, normal olarak yeniden başlattığınız zaman, sizden Google hesap bilgilerini isteyecektir.

Daha önce de demiştim, bu işlemleri yaparken dikkatli olun. Burada anlatılan yöntemlerin garantisi yoktur, uygulamaların bir hatası sizi bulabilir ve telefonunuzu tamamen kaybedebilirsiniz. Bu işlemler, garanti kapsamı dışında da kaldığı için, gidip telefonu aldığınız yere ağlamanın da faydası olmayacaktır.

Haydi, telefonu bozmadan, kenardan kenardan..

Kaynaklar:

[1] http://wiki.cyanogenmod.org/w/Install_CM_for_i9100

  • cigi
  • 20 Ağu 2013

  Çalışmanızı okudum. Bende SII i9100 kullanıcısı olarak çok sıkıldım güncellemelerin yetersiz olmasından. Kurulumu yapmış olduğunuz cihazdan Ekran Görüntüsü ve Video hazırlarsanız neyle karşılaşacağımız konusunda fikir sahibi oluruz. Birlikte sorunları ve gelişmeleri takip edebiliriz buradan. Samsung SII kullanıcılarına güzel bir kaynak olması dileklerimle iyi çalışmalar.

  • Yorumlarınız için teşekkürler. Maalesef kurulumu yaparken ekran görüntüsü alamadım, video da aklıma gelmedi. Ama youtube üzerinde veya cyanogenmod.org sitesinde ekran görüntüsü ve videoları çok rahat bulabilirsiniz. Ben şimdi cyanogenmod’u da kaldırıp AOKP kurduğum için canlı sistemden de görüntü almamın anlamı olmaz. Yeni bir yazıda AOKP kurulumunu anlatmayı düşünüyordum, orada söylediklerinizi dikkate alacağım.

  • yasin
  • 21 Ağu 2013

  bu komutu çalıştıramıyorum bi türlü yardımcı olurmusun

  • ümit
  • 16 Ara 2013

  Hocam o simge geldi bende öyle mavi bir şey dönüp duruyor kaç dakika bekliyoruz öyle ?

  Öyle oldukdan sonra tel. Kesin açılıyor mu ?

  • Mavi simgenin dönmesi ilk seferde birkaç dakika sürebilir. Telefonun kesin açılmasına garanti veremem, bazı durumlarda açılmayabilir.

  • ümit
  • 17 Ara 2013

  Benimki açılmayacak o zaman 30 dk dır beklıyorum çünkü.

  • ümit
  • 17 Ara 2013

  Hocam komut satırında böyle bir hata alıyorum. İşlemime devam edemiyorum.

  • ümit
  • 17 Ara 2013

  Hocam en son resım attıgım sorunu halletim yükledim mavi bar fılan doldu rec. mod da başlattım telefonu romları attıgım klasörun orada da komut satırı actım bu dıyor.

  • Telefona rom zip dosyasını bir kere atman yeterli. Yeniden yüklemek için içindekini kullanabilirsin. Açılıştaki sorun için yeniden yükle. Bunun için en baştan başlamana gerek yok – telefonu “recovery mod” da açıp zip dosyasını seçtiğimiz adımdan başlayabilirsin.

  • ümit
  • 17 Ara 2013

  4.3.0 android yükledim sonunda hocam 🙂 Çok saolun sizin anlatımızla yapmadım yenı bi teknik geliştirdim. Fakat linkleriniz çok yardımcı oldu hocam oralardan indirdim 🙂 Saolasın hersey için kolay gelsin 🙂

  • Kurabildiğine sevindim. İstersen nasıl yaptığını yazarsın bir yere, başkaları da faydalanır.

    • ümit
    • 17 Ara 2013

    Hocam bu usb yi telefona baglama programlarla ugrasmalar filan benim kafa çok karışmıştı 🙂

    Ben de sizin linklerden 4.3.1android i indirdim. ( http://get.cm/get/cQt site budur. ) Daha sonra google uygulamarını ındırdım 4.3.1 sürümü ile uyumlu olanı. Ona dikkat etmeliler yoksa telefonu kurdukdan sonra 10 saniyede bir google uygulamaları durduruldu diyip duruyor. Site: http://goo.im/gapps/gapps-jb-20130813-signed.zip ( BENDE ÖNCEDEN CVM VARDI ONU KURMAMA GEREK YOKTU ) onların hepsini bir klasörün içinde birleştirdim. ( içindekiler .zip uzantılı bir şekilde. ) Onları hafıza kartına attım kart okuyucu ile. Daha sonra telefona taktım ve rec. mod da başlattım daha sonra “choose zip from sdcard” buraya geldim. Burada hafiza kartına attığım dosyaları gördüm zaten. Oradan kurmuş oldum.

  • Özkan
  • 23 Şub 2014

  Güzel anlatım. Fakat en çok merak ettiğim, sizin de deginmediginiz bir konu var. Cyanogenmod da Türkçe dil desteği var mı? Yukledigimiz yazilim tamamen türkçe mi? Ve orjinal 4.1.2 JB sürümü ile aralarinda ne gibi farklar var? Teşekkürler.

  • Teşekkürler.

   Haklısınız, bahsetmedim ama, Türkçe dil desteği, Android sisteminde zaten hazır geliyor. Android sistem uygulamalarında (ayarlar, arama, telefon rehberi vs.) Türkçe sorunu karşımıza çıkmaz. Fakat, bazı ek uygulamalarda, mesela Cyanogen ile gelen gelişmiş ayar uygulamasında Türkçe dil desteği kısıtlı. Bunun için de, bu projelerin geliştirilmesine katkıda bulunup yerelleştirmeyi biz Türk geliştiriciler yapabiliriz.

   Orijinal JB dediğiniz, eğer Nexus ile gelen Android Open Source Project (AOSP) ise, gelişmiş ROM ayarları ve bir iki uygulama (kamera, galeri) vs. dışında çok fark yok, zaten Cyanogen gibi modların asıl amacı AOSP’ye yakın, gereksiz uygulamalardan arınmış ve performansı artırılmış ROM’lar hazırlamak. Ama, Samsung’un çıkardığı ROM’dan bariz farklılıklar var. En basiti, görüntülü arama sadece Samsung ROM’da mevcut, Android kodunda yok. Diğer Samsung uygulamalarını (notlar, Apps vs.) da bu romlarda bulamazsınız.

 1. Shift + Sağ Tık ile komut istemi seçeneği yok ne yapabilirim ?

  • Hangi Windows’u kullandığınıza göre değişir. Shift + sağ tık ile komut istemi seçeneği çıkmıyorsa, Windows Tuşu + R ile “Çalıştır” penceresini açıp o ekranda “cmd” yazarak komut satırını açabilirsiniz. Bu işlemden sonra dosyaların bulunduğu dizine gitmeniz gerekir, bunun için “cd” komutunu kullanmanız gerekir. Kolay olması açısından komut satırına “cd” yazıp bir boşluk bırakıp, gideceğiniz dizini sürükle-bırak ile buraya bırakırsanız işiniz daha rahat olur.

 2. Komut Satırına ” $> heimdall flash –kernel zImage –no-reboot ” bu komutu verdiğimde hiç bir işe yaramıyor bir sıkıntı mı var? Clockwork Mod’u da kopyaladım o dizine.

  • “$>” simgesini, komut satırı işareti olarak kullanıyorum. Komutları yazarken bu işareti kullanmayın lütfen. Bu dizinde sadece “heimdall” komutunu çalıştırınca bir şey oluyor mu? Bir hata mesajı vs. varsa onu da yazabilir misiniz?

 3. heimdall.exe geçerli bir Win32 uygulaması değil diyor. Şu an telefonda bağlantısız halde denedim o yüzden olabilir mi?

 4. akilkupu :
  heimdall.exe geçerli bir Win32 uygulaması değil diyor. Şu an telefonda bağlantısız halde denedim o yüzden olabilir mi?

  Ya bu yöntem dışında daha kolay birşey yok mu ? Telefona clockword recovery attığım da telefon dengesi şaşıyor bir daha açılmıyor brick oluyor. telefonda hafıza kartı da takılı değil o yüzden sd karttan yükleme yapamıyorum.

  • cemaş
  • 06 Eyl 2016

  Samsung galaxy s2 i9100 gapps yükleyemede sorun yaşayanlar için kesin çözüm.

  Samsung galaxy s2 i9100 modeline gapps yükleyememenizin nedeni 2gb sistem bölümünün içinde yer alan küçük boyutlu ön bellek hafızasının yetersizliğinden kaynaklanıyor arkadaşlar. Ne yaparsanız yapın isterse bir şekilde gappsı yüklemeyi başarın(başardım çünkü) yine çalışmaz çünkü sistemde bulunan ram gibi kullandığı bu önbellek hafızası yetersiz kalıyor. Bunun çözümü ise pit dosyası ile telefon hafızasını harddisk bölümler gibi (telefon hafızası-sistem hafızası-ve sistemin kullandığı ön bellek hafızası olarak bölümlemek. Kullandığınız pit dosyası ön bellek hafızasını büyütmüyor büyütmediği için işe yaramıyor. Linkteki dosyayı indirin içinde dosyalar ve anlatımda dahil kesin çözüm mevcut. Bizzat ben kullanıyorum.

  https://yadi.sk/d/34z_jBPaudLyB

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: