Android Geliştirici Günleri – 2014 Ardından

Ameleler,

Uzun zamandır birşeyler yazamıyorum. Android Geliştirici Günleri yazısı ile biraz telafi edelim.

Geçen seneki etkinlikten sonra, bu sene de katıldım AGG’ye. Ankara’da gerçekleştirilen en büyük bilişim etkinliklerinden birisi oldu artık AGG. 2014 etkinliği ile, hem katılımcı hem de konuşmacı sayısından bu büyümeyi anlayabiliyoruz. Nitekim, açılış konuşmasında, kayıtlı katılımcı sayısının 5000’i geçtiğini gösteren grafikleri gördük. Konuşmacı sayısının da 60’dan fazla olduğunu, ödül uğruna girdiğimiz oyun uygulaması sayesinde öğrendik. Peki, bu kadar büyümenin yan etkisi olmadı mı hiç?

Etkinliğin yapıldığı ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi (KKM), 4 salon ve bir fuaye ile etkinliğe ev sahipliği yaptı (hackaton alanını saymıyorum). Bu salonlardan 2 tanesi orta boy konferans salonu, iki tanesi de derslik büyüklüğünde salonlar. Orta boy salonlar yaklaşık 100’er kişilik iken, derslik boyutundaki salonlar tahminen 50’şer kişilik. Yani, 5000 kayıtlı katılımcıya yaklaşık 300 kişilik salon tahsis edildi. Salonların durumunu görebilirsiniz: https://plus.google.com/events/gallery/chmk4nlou4us0i9ieocjaqmmmtg?banner=pwa&sort=1&pid=6015810404448347378&oid=100042143064540594691

Kötülemek amacı ile yazmıyorum, yanlış anlaşılmasın, ama organizasyondaki eksiklikleri belirtmemiz gerekiyor. Dost acı söyler. Bazı oturumların son saniye değiştirilmesi durumları da oldu mesela. Umarım organizasyon ekibinden birileri okur da bir faydamız olur.

Android DevDays 2014

Android DevDays 2014

Kalabalık oturumların kalabalık olmasının sebebi, elbette sadece katılımcı sayısının fazlalığı değil. Konular ve konuşmacılar çok iyiydi. Gün geçtikçe etkinliğin daha da profesyonelleşeceğini zaten konuşmacılardan anlıyoruz. Özellikle Avrupalı konuşmacılar, bize hem teknolojik birikimlerini, hem de kültürel birikimlerini, kendilerine özgü dille çok iyi anlattılar.

Kişisel olarak, Android Studio ve Gradle konusunda daha fazla oturum beklerdim, Martin Liersch’in Gradle oturumu biraz kısa kaldı. Ama yine de, birşeyleri tetiklemesi açısından faydalıydı.

Bir Android etkinliği olarak, resmi bir Android uygulaması olması AGG 2014 için güzel bir özellikti. Uygulamadan etkinlik programını güzelce takip ettik.  Ancak, bu uygulamanın sürekli internet bağlantısı gerektirmesi biraz şarj sıkıntısı yarattı.

Artısıyla, eksisiyle, güzel bir etkinlik oldu Android Geliştirici Günleri 2014. Seneye, umarım, daha bol ödüllü, daha ferah bir alanda, daha değişik konularla bu etkinliğe yine katılırız.

 1. ek olarak stand alanlarına daha fazla developer beklerdik.sponsor firmalar olmasın demiyorum ama standların çoğu onlara ayrılmamalıydı.

 2. Sesinizi duyduk. Ben organizatör ekibindeyim. Bir kaç düzeltme yapmama izin verin.

  A salonu 193, B salonu 196, C salonu 55, D salonu 110
  http://kkm.metu.edu.tr/a-salonu-b-salonu/

  Bazı oturumlar evet son dk değişti. Çünkü son dk’da özel nedenleri yüzünden yapamayacaklarını bildirdi. Biz de yedek bir konuşmacı ekledik.

  Organizasyon fark ettiniz mi bilmiyorum. Bir tarafı acayip amatör. Hiç kimse bu ekibe gidin de bir konferans yapın demedi. Ekip “biz bir şeylerden şikayet etmeyelim etrafımıza bir faydamız olsun” diye böyle kendiliğinden bir şey yaptı.

  Dost acı söyler evet. Peki gelecekler yıl tekrar yapılırsa gelin daha dost olalım. Organizayonu biliyorsunuz bahsettiğiniz eksiklerin tamamlanmasında, karar sürecinin içerisine girin, sponsorluk, halkla ilişkiler ve içerik kısımlarının hangisini isterseniz o süreçte terinizi, emeğinizi aylarca esirgemeyin. Var mısınız?

  • Düzeltme için teşekkürler.

   Amatör ruhunuza ve yaptığınız işe çok saygı duyuyorum. Yazım biraz sert ve ters yerden giriş yaptım, doğrudur. Kimseyi kırmak ya da “beceremiyorsunuz” demek değil niyetim. Buradan atıp tutmak kolay, ben de biliyorum, amacım eksiklerin farkedilmesi. Organizasyonda keşke dediğiniz gibi yer alabilsem, keşke iş yoğunluğum daha az olsa. Ama etkinliğe basit izleyici olarak katılmam bile son dakikada belli olurken organizasyon ekibinde yer almam çok zor. Belki durumlar değişir, ben de yer alırım ama söz veremiyorum.

    • mekya
    • 23 May 2014

    Anlastik. Tesekkurler.

    Gorusmek uzere

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: