Hakkımda..

Yazılım sektöründe, bilgisayar ve mobil uygulamalar konusunda, Türkçe kaynak bulmak zor. Sektöre yeni giriş yapanlar, düzgün kaynak bulamıyorlar.

İyi de, yabancı dildeki kaynakları da her zaman büyük firmalar yazmıyor, senin benim gibileri yazıyorlar.

Madem öyle, karşılaştığımız sorunları ve çözümlerini biz de Türkçe paylaşsak, bu kaynakları yaratmış oluruz.

Türkçe dediysek, “aksiyon alalım, sıkecılım fix değil” şeklindeki plaza Türkçesi değil, gerçek Türkçe’den bahsediyorum. Bu yüzden, bilmediğim terimler için zaman zaman Türkiye Bilişim Derneği’nin “Bilişim Terimleri Sözlüğü“nü kullanıyorum.

Eğer siz de bu sektör içindeyseniz, değişik sorunlarla karşılaşıyor ve çözüyorsanız, siz de yazın. Buradan sizin yazılarınıza referans vermekten mutluluk duyarım.

– Yazılımın Dahi Amelesi

  • Murat
  • 13 Mar 2013

  Merhaba, sayfanızı çok beğendim. Dilerim, gelecekte büyük bir yazılımcı olarak da gerçek adınızı duyar, gururlanırız.

  Size sorum şöyle olacak. Windows altında hem asp hem de PHP dosyalarını farklı portlar üzerinden çalıştırma olanağı yok mu? İngilizceme güveniyorum; bu konuda bir çok yabancı kaynağı internetten araştırdım, sorumun yanıtını kısmen aldım: İki yöntem var; birincisi wamp kurarak PHP, IIS ayarlanarak da Asp kullanılabiliyor ama wamp server’ın durdurulması gerekiyor. İkincisi de IIS altında her ikisi de “aynı dosyada olmak koşuluyla” düzenlenebiliyor ama bunu anlatan bir bilgilendirme videosu ya da yazısı bir türlü bulamadım. Wamp için bir “tutorial” buldum. Fakat ben her ikisi de “her daim” etkin olsun istiyorum. Bir de IIS altında port çakışmasını önlemek için birini değiştirmek gerekiyormuş. Siz yardımcı olabilir misiniz? Ya da varsa bildiğiniz, ingilizce bir kaynağa yönlendirebilir misiniz?

  İlginize teşekkürler.

  • Güzel sözleriniz için teşekkürler.

   Sorunuza gelince.. Önemli olan, ASP ve PHP dosyaları değil, bunların bulunduğu sunucuların ayarları. Normalde, web sunucular HTTP için 80, HTTPS için 443 portlarını kullanırlar. İki sunucuyu (Wamp ve IIS) aynı anda açamamanızın sebebi budur. Daha da detaya inersek, bu sunucular verilen IP üzerinden bu portları dinlerler. Yani, sunucunuzun tek bir IP’si varsa, bu IP üzerinden 80 portundan sadece bir uygulama çalışabilir, bu da Wamp ya da IIS olacaktır. Benim size önereceğim iki çözüm olacak. Birincisi, bildiğim kadarı ile IIS üzerinde PHP çalıştırmanın yöntemleri var. İnternetten arayarak kolayca bulabilirsiniz, çok zor bir işlem olduğunu düşünmüyorum. Bu sayede, tek bir IIS üzerinden hem ASP hem de PHP dosyalarını çalıştırabilirsiniz. İkinci yöntem biraz daha detay network bilgisine ihtiyaç duyuyor. Yukarıda yazdığım gibi, IP-port eşleşmesi tek olmalıdır. Yani, sunucu üzerine ikinci bir IP tanımlayarak iki farklı uygulamanın farklı IP’lerden 80 portunu dinlemesini sağlayabilirsiniz. Bu biraz daha zor bir çözüm olabilir, özellikle Windows üzerinde network ayarlamalarını çok fazla bilmediğim için çalışıp çalışmayacağını bilemiyorum.

   Umarım işinize yarar. Çözüm bulup çalıştırabilirseniz, siz de bir blog’a yazın, bu sayede sizin karşılaştığınız sorunlarla karşılaşan başkaları çözümü daha rahat bulacaklardır.

 1. 08 Haz 2013

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: